Felgi aluminiowe czy stalowe?
Kupując auto lub decydując się na nowy komplet kół, kierowcy często stają przed dylematem, czy wybrać felgi aluminiowe, czy lepiej postawić na stalowe. Oba rodzaje mają swoje zalety i wady. Ich zestawienie znajdziesz poniżej. Przeczytaj artykuł i sprawdź, jakie rozwiązanie będzie lepsze dla Ciebie.
Zalety i wady felg aluminiowych
Warto się najpierw przyjrzeć, co mogą zaoferować właścicielom aut alufelgi. Wykonane z aluminium części charakteryzują się niską wagą. Ponadto prezentują się dużo estetyczniej niż ich stalowe odpowiedniki. Należy dodać, że w sklepach samochodowych znajdują się liczne wzory, dzięki czemu kierowcy mogą jeszcze lepiej spersonalizować wygląd swoich pojazdów.
Trzeba wymienić nie tylko atuty wizualne, ale i funkcyjne. Konstrukcja felg aluminiowych często pozwala na lepszy przepływ powietrza, co korzystnie oddziałuje na układ hamowania, zwiększając jego żywotność i skuteczność. Poza tym aluminium stanowi świetny przewodnik ciepła, co dodatkowo sprzyja chłodzeniu tarcz i bębnów hamulcowych.
Należy zaznaczyć, że części te mają dla niektórych pewne wady. Zwykle oferują niższy profil, co przekłada się na potencjalnie większe zagrożenie uszkodzeniami mechanicznymi. Z drugiej strony właściwość ta pozwala łatwiej pokonywać zakręty, tym samym stanowiąc atut tego rozwiązania.
Zalety i wady felg stalowych
Jakie zalety mają felgi samochodowe stalowe? Są tańsze, ale warto pamiętać, iż alufelgi, mimo że droższe, przy odpowiedniej konserwacji posłużą bardzo długo. Ponadto obręcze ze stali łatwiej się regeneruje, a w celu zwiększenia trwałości na korozję stosuje się na nich ocynkowanie.
W przypadku tych części jednak widać więcej wad względem ich odpowiedników z aluminium. Dużo słabiej spisują się w chłodzeniu systemu hamowania, co przekłada się na niższe bezpieczeństwo. Są też cięższe, a do tego - mniej atrakcyjne wizualnie.
Alufelgi? Czy felgi stalowe?
Porównując oba rodzaje, łatwo zauważyć, że alufelgi są lepszym rozwiązaniem. Atrakcyjnie się prezentują i zapewniają szereg zalet, jakich stalowe odpowiedniki nie są w stanie zagwarantować. Należy jedynie uważać, by ich nie uszkodzić np. o krawężniki czy na dziurach w drodze. Jednak, mimo nieco wyższej ceny, warto na nie postawić.